img

Mustafa Alyaz’ın “A’dan Z’ye Başarılı İletişim” adlı ilk kitabı çıktı


Gazeteci Mustafa Alyaz’ın iletişimin önemi ve nasıl kurulması gerektirdiğine dair ipuçlarını barındıran “A’dan Z’ye Başarılı İletişim” adlı kitabı Yediveren Yayınları’ndan çıktı.

Gazetecilik ve iletişim alanlarında etkin ve önemli bir isim olan Alyaz, iletişime değer veren ve iletişimin sihrinden yararlanmak isteyen herkesin bu kitabı edinmesi gerektiğini dile getirdi.

Alyaz, kitabı özellikle geleceği inşa edecek gençlerin okuması gerektiğini belirterek, “Bu hayatta kendinizi anlatabildiğiniz kadar varsınız. ‘Ne olursa o işi yaparım’ dönemi bitti. Meslek tercihleriniz dahi kendinizi en rahat hissedebileceğiniz, en iyi anlatabileceğiniz alan olmalı.” ifadesinde bulundu.

Dijital çağ ile birlikte iletişimin boyutları ve kavramlarının da günden güne değişim göstermeye devam ettiğine değinen Alyaz, “Günümüzde sürekli güncellenen, kendisini çağın değişimlerine göre şekillendiren olguların başında iletişim geliyor. Kaldı ki kitap maliyetleri de oldukça arttı. Tarihçi Yazar Mehmet Işık’ın önderliğiyle ilk kitabımız bugün raflarda yerini almaya başladı. “Nedir?” sorusuyla başladığımız kitabımızda bugün her insanın ihtiyaç duyduğu bilgileri bir araya getirerek iletişimin önemini anlatmaya çalıştık." dedi.

Anlamak ve anlaşılmanın günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi olduğuna belirten Alyaz, "Kelimelerin sihirli gücünü öğrendiğimiz de etkili iletişimin aslında hayatı ne kadar kolaylaştırdığını da yaşayarak öğrenmiş olacağız.” şeklinde konuştu.

Okumak, öğrenmek ve uygulamanın önemine dikkat çeken Alyaz, “Anlatmak istediğimizi olabildiğince doğru şekilde karşı tarafa aktarmak için bilgi şart. Bir söz vardır, ‘Anlattıkların karşındakinin anlayabildiği kadardır’ işte bizde bu kitapta bunun farkındalığına dikkat çekmek istedik. Doğru sözcükler, doğru mimikler, doğru bakış ile iletişimin temel taşlarını kitabımızda bir araya getirmeye çalıştık. Özellikle gençlerin okumasını istiyorum. Bu hayatta kendinizi anlatabildiğiniz kadar varsınız. “Ne iş olursa onu yaparım” dönemi bitti. Meslek tercihleriniz dahi kendinizi en rahat hissedebileceğiniz ve kendinizi en iyi anlatabileceğiniz alan olmalı.” ifadesini kullandı.

Alyaz, kitabının oluşmasına katkıda bulunan isimlere teşekkür ederek, şöyle devam etti:

“Ankara Üniversitesi'nden çok değerli hocalarıma teşekkür etmeliyim. Prof. Dr. Hakan Uzun, Prof. Dr. Ömer Aykut Çelebi, Prof. Dr. Nurcan Törenli ve Doç. Dr. Cenk Saraçoğlu hocalarıma çok teşekkürler. Ve elbette, Prof. Dr. Mahmut Yardımcıoğlu, Prof. Dr. Mehmet Şahin hocalarıma ve KMTSO Başkanı Şahin Balcıoğlu Bey'e, Onikişubat Belediye Başkanımız Hanefi Mahçiçek Bey'e, Türkoğlu Belediye Başkanımız Osman Okumuş Bey'e okumam konusunda verdikleri desteklerin karşılığı olmasa da bu kitap onların sayesinde meydana geldi. Maddi imkansızlıklardan dolayı hep yarıda kalan 7 üniversite sonrası 8. üniversiteyi mutlaka bitirmelisin diyerek destek verdiler. İnşallah Ankara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü’nden diplomayı aldığım günü de beraber kutlarız. Ve elbette benim için çok kıymetli olan iki insan; baba yarısı olanlar Mehmet Taş Bey ve Ali Avgın Bey ağabeylerime teşekkür ediyorum.

‘İyi ki varsınız koca yürekli adamlar’

Bu kitapta İletişim nedir ve nasıl olmalıdır? sorusuna hızlı bir şekilde cevap bulacaksınız. Bir adım attık yazarlığa, bir yol gösteren olmak istedik; bu konuda Kahramanmaraş'ın desteği benim için çok önemli. Kitabımıza sahip çıkarsanız, okursanız ve paylaşırsanız çok mutlu oluruz.”

Tanıtım bülteninden:

“İletişim en yalın anlamda; duygularını, düşüncelerini, bilgilerini belli sembollerle anlatan gönderici, yani kaynak ile bu sembolleri çözümleyip, algılayan ve anlayan bir alıcıyı gerektirir. İletişim sürecinin işleyişi, belli bir iletişim durumunda iletişimde yer alan öğeler ve bunların karşılıklı ilişki ve etkileşimlerini gösteren bir model üzerinden incelenebilir. Kişiler arası iletişimi temel alan bu modele göre işlevsel açıdan kaynaktan alıcıya, alıcıdan kaynağa olmak üzere iki aşamalı bir işleyiş söz konusudur. Birinci aşama, anlamlandırma, yani kaynağın içinde bulunduğu durumu değerlendirip sonra amacına uygun mesajları zihinsel olarak oluşturması ve mesajları kodlama, mesajları gönderme süreçlerinden oluşur. İkinci aşama, algılama ve kod açma, yorumlama, kodlama ve geri besleme süreçlerinden oluşur. Bu kitapta A'dan Z'ye tüm iletişim süreçlerine dair teknikler ve bunların pratik kullanımına dair bilgiler bulacaksınız.”

Hibya Haber Ajansı

Canlı Yayın

 

TSPB

Haber Giriş Sistemi

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.