Karamanoğlu Beyi Nure Sofi: Geçmişten Sırlarıyla Geldi

Anadolu’da ortaçağdan bugüne kadar devam eden güç ve ticari savaşların aynı ailelerin temsilcileri vasıtasıyla bugünlere kadar ulaştığını Türk edebiyatında ilk defa anlatan bir roman

Anadolu’da ortaçağdan bugüne kadar devam eden güç ve ticari savaşların aynı ailelerin temsilcileri vasıtasıyla bugünlere kadar ulaştığını Türk edebiyatında ilk defa anlatan bir roman okuyucuyla buluştu: “Karamanoğlu Beyi Nure Sofi Geçmişten Sırlarıyla Geldi”. Belgesel araştırma tekniklerini kullanarak romanlarını hazırlayan gazeteci yazar Nurten Ertul ile ortaçağ ve güç savaşlarını konuştuk…

Gazeteci - Yazar Nurten Ertul, Türk edebiyatında ilk defa Anadolu beyliklerinden Karamanoğullarını konu alan bir romanla okuyucuyu buluşturdu. Ortaçağın merak edilen Moğollar, Alamut Kalesi, Osmanlı-Karamanoğlu mücadelesi, Haçlı Seferleri, Hıristiyan Türkler, Selçuklular ve Anadolu’da beylikler döneminin anlatıldığı roman, günümüzde de yaşanan olaylar zinciriyle okuyucuyu baş başa bırakıyor. Okurken düşündüren, bu yüzden bilinen gerçekleri sorgulatan romanda, ortaçağın meydanlarında yaşananlar yerini günümüzde de siyasal İslam, yeşil kuşak, Türkçülük akımları, milliyetçilik, serbest piyasa, ticari rekabet gibi kavramlarda karşılığını buluyor.

ORTAÇAĞDAN BUGÜNE BAKIYORUZ”

Türkçe’yi resmi dil ilan eden ve ardından da Osmanlıyla yaptıkları mücadeleler ile her zaman tartışılan; buna karşılık haklarında fazla bir şey bilinmeyen Karamanoğlu Beyliği’yle dönemin güç odaklarını neden bir roman konusu haline getirdiğini Nurten Ertul şu şekilde anlatıyor:

“Dünyanın şekillendiği belli zamanlar vardır. Günümüzün temel değerleri ortaçağda atılmaya başlandı. Anadolu ve Türk tarihi ya da Roma ile dinler tarihi veya ticari güç savaşları söz konusu olduğunda ortaçağ karşınıza çıkar. Uzun soluklu okumalar yaptığınızda bugün tartışılan pek çok sorunun kaynağının da ortaçağdan geldiğini görürsünüz. Özellikle Anadolu ve Türkler söz konusuysa bu coğrafyada en az iki bin yıl geriye gitmeniz gerekiyor. Bu yüzden dönemin en güçlü ticaret yollarını elinde bulundurduğu için ekonomik ve kültürel bakımdan zengin Türk beyliklerinden birisi olan Karamanoğulları’nı seçtim. Roman kurgusu içinde Karamanlılar olarak da bilinen Hıristiyan Türkler, diğer beyliklerin temsilcileri, Moğollar, Haçlılar, Latinler, Romayotlar, Selçuklular, Ermeniler, Araplarla, Romalılar gibi unsurlar ana konu içinde yer alıyor. Günümüzdeki bölümleri de tarih yazan aynı ailelerden yola çıkarak bugünlerini hayal ederek kurguladım.”

“KAVRAM KARMAŞASI BİLGİ KİRLİLİĞİ YARATIYOR”

Ortaçağdan günümüze değin yaşananları , güç savaşları eksenli anlatan romanda dikkat edilmesi gereken konuları da Ertul şu şekilde özetledi: “Hepimiz kendi geleceğimizi doğru planlayabilmek için geçmişimizi iyi bilmeliyiz. Ne var ki Karamanoğulları, Türkler, Hıristiyan Türkler olarak bilinen Karamanlılar gibi pek çok buna benzer kavramlar hakkında ciddi bilgi kirliliği yaşanıyor. Oysa piyasaya baktığınızda ortada çok fazla bilgi var gibi görünüyor. Yıllardır tartışılan bu konularla ilgili kavramların da artık yerli yerine oturduğunu görecekler. Hıristiyan Türkler ile Karamanlılar ve Karamanoğullarıyla Osmanlı mücadelesini doğru tarihsel zeminlere oturtulması açısından önemli“.

Resim: Kendi alanında ilk kabul edilen ve yazar yayıncı sertifikasıyla basılan “Karamanoğlu Beyi Nure Sofi Geçmişten Sırlarıyla Geldi” romanına ulaşmak isteyenler [email protected] ile sosyal medya hesaplarından rahatlıkla ulaşabilirler.

Hibya Haber Ajansı

11.4b
Okunma