27. TOYP - Türkiye’nin 10 Başarılı Genci finalistleri belli oldu

Dünyanın 3. büyük sivil toplum organizasyonu olan ve Birleşmiş Milletlerin desteklediği JCI (Junior Chamber International) tarafından 1983 yılından bu yana düzenlenen, “Ten Outstanding Young Persons of the World”un Türkiye ayağı olan ‘TOYP - Türkiye'nin 10 Başarılı Genci' 2021 finalistleri açıklandı.

Genç Liderler ve Girişimciler (JCI) Türkiye Derneği adına JCI İstanbul Şubesi tarafından 27 yıldır gerçekleştirilen TOYP -Türkiye'nin 10 Başarılı Genci programı toplumsal gelişime önemli katkıları bulunan ve daha iyi yarınların peşinde koşan ülkemizin başarılı gençlerinin çalışmalarını görünür kılmayı, gençleri daha duyarlı ve aktif vatandaş olmaları yönünde teşvik etmeyi amaçlıyor. 27 sene önce Türkiye'de başlayan “Türkiye'nin On Başarılı Genci” programı, bu süre içerisinde alanında başarılı işlere imza atan birçok Türk gencini dünya sahnesine taşıyan bir başarıya ulaştı.

 

10 kategori kapsamında yapılan yüzlerce başvuru, alanında uzman ‘jüri komitesi’ tarafından değerlendirildi. Bu seneki jüriler arasında; ülkemizin yetiştirdiği değerli sanatçı ve UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi Müjdat GEZEN, başarılı tiyatro sanatçısı Şevket ÇORUH, AKUT Vakfı Başkanı ve 1999 TOYP Türkiye birincisi Nasuh MAHRUKİ, KAGİDER Kurucu Başkanı Meltem KURTSAN, KAGİDER Başkanı Emine ERDEM, İstanbul Galata Üni. Rektörü Prof. Dr. Özgür ÇENGEL, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Kurucusu İbrahim Betil, Dr. Dilek GÜRSOY, Prof. Dr. Gülşen ALTUĞ, Prof. Dr. Yusuf Baran, Prof. Dr. Hilmi Volkan DEMİR, Doç. Dr. Mehmet Z. BAYKARA, Doç. Dr. Nagihan ÇAKAR BİKİÇ, 2020 TOYP Türkiye Birincisi Dr. Öğretim Üyesi Fatih İNCİ, Adalar Eski Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, Deprem Uzmanı, MAG-DER Başkanı Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, Otomativ Distribütörleri Derneği ve Renault Mais Yönetim Kurulu Eski Başkanı Muharrem İbrahim AYBAR, Buldan Eğitim ve Dayanışma Vakfı Başkanı Meryem Salman, Endüstri Radyo Yapımcı ve Sunucusu Çetin ÜNSALAN, Sporben Otizm Derneği Kurucusu Bener ERKORUR, DEİK | Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Temsilcileri, İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve İstanbul Ticaret Odası Temsilcileri, TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri gibi birçok değerli isim yer alıyor.

2 Aralık 2021 Perşembe akşamı Sait Halim Paşa Yalısı’nda gerçekleşecek görkemli 27. TOYP Gala Gecesi ve Ödül Töreni’ndeTOYP Türkiye Birincileri kamuoyuna açıklanarak ödülleri takdim edilecek. Gala Gecesi özel konukları arasında Türkiye’nin Okçuluk dalındaki ilk Olimpiyat Şampiyonu Sporcusu Mete GAZOZ, 2018 MIPTV Onur Madalyası sahibi (2018 Medailles d’Honneur at MIPTV) ve 2008 TOYP Türkiye birincisi İzzet PİNTO, ünlü Akademisyen, Ekonomist & Yazar Prof. Dr. Emre ALKIN, Boğaziçi Caz Korosu Şefi ve 2013 TOYP Türkiye Birincisi Masis Aram GÖZBEK gibi değerli sürpriz isimler yer alıyor. 

Ayrıca 2022 yılında gerçekleşecek olan ‘TOYP Dünya Finali’nde,Türkiye’yi temsil ederek başarılarını uluslararası platforma taşıma şansına sahip olacaklar. TOYP Türkiye, 27 yıllık geçmişinde ‘18 Dünya Birincisi’ çıkararak TOYP Dünya genelinde üstün bir başarıya imza attı.

27.TOYP Finalistleri Video; https://drive.google.com/file/d/1_9W-E5kK22hnBJ7pHxP1y0moX-fKaN3T/view?usp=sharing

2021 TOYP Türkiye Finalistleri;


1. İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik: Saliha DURMUŞ, Mertcan GÜL, Atakan ATALAY

2. Siyaset, Hukuk ve Kamu Yönetimi: Kadir Yağız ÇETİN, Gökçe GÖKÇEN, Ayşegül ZENGİN

3. Bilimsel Önderlik: Fırat GÜDER, Yılmaz UYGUN, Barış YÜKSEKKAYA

4. Kültürel Başarı: Merve YAVUZDEMİR, Diren Anıl DEMİR, Samet ÖZETÇİ

5. İnsanlığa ve Gönüllü Kuruluşlara Hizmet: Cihan BUĞDAYCI, Begüm Merve DEMİRSOY,
İlknur DORUKER

6. Fen ve Teknik Gelişme: Kerem DEVECİ, Emre ÖZEL, Ahmet Fuat YALÇIN

7. Kişisel Başarı:  Zeliha KILIÇ, Övül SEZER, Esmanur DAĞLI

8. Tıbbi Yenilik ve Buluşlar: İsmail ÖÇSOY, Savaş TAŞOĞLU, Berkcan DOĞAN

9. Çevre Korumacılığı ve Ahlaki Önderlik: Selin GÖREN, Selçuk Yusuf ARSLAN, 

Göksenin ÖZTÜRKERİ

10. İnsan Haklarına, Çocuklara ve Dünya Barışına Katkı: Sezer ORTADAĞ, Seda FIRIN,
Gözde ŞEKERCİOĞLU

 

Detaylı bilgi için; www.jciturkiye.org   www.toyp.org.tr  www.jci.ccHibya Haber Ajansı

Okunma